Роль бору в посівах ріпаку

Бор - це один з трьох мікроелементів на який виробники повинні звертати особливу увагу при вирощуванні ріпаку.

Бор має важливе значення для проростання пилку, запліднення квіток, підвищує еластичніть тканин, що знижує розтріскування стебел і кореневої шийки під час морозів і сильного росту. Це зменшує ушкоджуваність рослин хворобами (некроз кореневої шийки, вертиціліоз, тощо). Крім того, бор впливає на розвиток кореневої системи, що сприяє кращому відновленню вегетації навесні. Восени ріпак засвою 25% загальної кількості необхідного бору, решту – у фазі диференціації бруньок.

Якщо Ви орієнтуєтеся на урожайність 2,2 т/га, Вам не потрібно турбуватися про мікроелементи. Якщо Ваша ціль 3,4 т/га, то Вам потрібен бор, а коли Ви плануєте 4,4 т/га, Вам, швидше за все, дуже потрібен бор.

Коли ви збираєтеся вирощувати високі врожаї сільськогосподарських культур, можливою аналогією є думка про культуру, як про високопродуктивний двигун автомобіля, а необхідні поживні речовини для неї, як високооктанове пальне, потрібне, щоб двигун використовував свій оптимальний потенціал.

Тому, якщо Ви вже багато інвестуєте в ріпак, використовуючи високі дози макроелементів, то не обмежуйте врожайність, не застосовуючи мікроелементи, такі як бор.

Хоча високопродуктивна програма живлення не гарантує досягнення високої врожайності, проте, значно збільшує ймовірність її отримання порівняно з середніми програмами удобрення.

Агрономи зазвичай вважають, що для ріпаку потрібно 1,0 ppm бору в 15 см шарі ґрунту, але є ряд аспектів, які можуть вплинути на цю рекомендацію:

  • Бор у ґрунті надзвичайно мінливий в межах одного поля, тому, поки середній рівень бору на вашому полі достатній, велика кількість гектарів все ще залишається дефіцитною.
  • На лужних ґрунтах та за посушливих умов бор перетворюється на важко розчинні поліборати, що недоступні для рослин. Навіть при наявності елементу в ґрунті посіви ріпаку не зможуть його засвоювати.
  • Тест на ґрунтовий бор є "найбіднішим" з усіх аналізів поживних речовин, проведених лабораторією, тому завжди існує занепокоєння, що результати дослідження не є точними, оскільки вони показують лише наявний бор, а не доступний для рослин.
    • Бор в ґрунті вимивається з дощем.
    • У роки гарного вологозабезпечення, коли потенціал урожайності високий, потреба у борі вища. Оскільки більша частина бору поглинається рослиною під час засвоєння води, вологі роки можуть викликати тимчасовий (або короткочасний) дефіцит цього елементу під час цвітіння, найгірший час для дефіциту бору.

Коли Вам потрібно застосувати бор, Ви можете обрати:

• Гранульований або рідкий бор, внесений в грунт (але не в рядок) з іншими добривами

• Рідкий бор, внесений по листку до моменту, коли 10% посівів вже цвіте, тобто з гербіцидом.

Удобрення посівів ріпаку для забезпечення потреби рослин в борі проводиться на стадії 4–6 листків. Для такого підживлення краще використовувати 150 грамів бору на гектар. Ця обробка сприяє підвищенню морозостійкості рослин та їх швидкому відновленню навесні.

Навесні також є потреба у підживленні бором, його рекомендовано проводити у фазу початку бутонізації (ВВСН 51). В цей період «по листку» можна внести 300–600 грамів бору на гектар. В окремих випадках, зокрема, в умовах дефіциту та на полях із дуже високим рівнем рН та посухою може проводитися удобрення бором на стадії цвітіння. Норма витрати становить 100–150 г/га.

Існують і інші основні поживні елементи для листкових підживлень, які допомагають оптимізувати урожай ріпаку, поряд з бором:

Key nutrients

 

Перегляньте дане відео про переваги застосування добрив з вмістом всіх необхідних мікроелементів для ріпаку: рослини ріпаку вирощені на піску та щоденно поливались поживним розчином без бору, марганцю та молібдену (100% дефіцит), а лише магнієм (25% від загальної потреби). Горщик ліворуч був оброблений 3 л/га Брасітрелу ПРО одразу перед початком запису відео.