- Офіційні дистриб'ютори
- Контакти
-
YaraVita BIOTRYG - біостимулянти
-
-
YaraVita BIOTRYG - біостимулянти
Підвищення врожайності ячменю
Залежно від кількості розвинених плодоносних колосків на членику стрижня колоса культурний вид ячменю поділяється на три підвиди:
Догляд за культурою, зокрема живлення, може значною мірою вплинути на кількість зерен у колосі та на кількість колосків на м2 площі. Разом ці два показника дають можливість визначити кількість зерна на м2 площі. Врожайність озимого ячменю в більшій мірі пов'язана з кількістю зерен, тому вживання усіх заходів з метою оптимізації формування продуктивних пагонів та їх збереження має особливе значення на ранньому етапі розвитку культури.
Кількість зерен сама по собі - це показник кількості продуктивних пагонів на одинцю площі та кількості зернин у колосі. З цієї причини фермеру необхідно взяти до уваги ті поживні речовини, які можуть вплинути на ці показники. В основному, це азот, калій, мідь, цинк, бор та марганець.
Азот
В результаті застосування азоту формується правильний травостій і, відповідно, кількість зернин, що дає змогу отримати більшу кількість зерен у колосі на момент збору врожаю.
Мідь та Цинк
Мідь та цинк також допомагають збільшити кількість зернин у колосі.
Марганець
Дефіцит марганцю призводить до зменшення кількості зернин у колосі.
Бор
Шляхом досліджень було встановлено, що бор впливає на життєздатність пилку, тому його дефіцит може призвести до зменшення кількості зерен у колосі. Для визначення впливу бору використовується індекс кількості зерна, який зазвичай виражається у відсотках. Але бор слід вносити обережно, оскільки неправильна його доза чи час внесення може спричинити зниження врожайності внаслідок зменшення продуктивних пагонів.
Ця суттєва різниця і наслідки показують, наскільки важливим є бор для живлення рослин.
Азія та Океанія